Kupujemy auto – salon, komis czy sprowadzić je z zagranicy?

0
41
Kupujemy auto – salon, komis czy sprowadzić je z zagranicy?

Wybór samochodu do zakupu z pewnością nie należy do spraw łatwych. Jest to problem zarówno dla tych, którzy chcą wydać jak najmniej, wybierając pojazd używany, jak i dla tych, którzy bardziej niż na niską cenę zwracają uwagę na zalety z posiadania nowego samochodu. Jest to spowodowane dużą konkurencją na rynku motoryzacyjnym – kilkadziesiąt firm od lat walczy z sobą o jak największą sprzedaż, opracowując coraz to doskonalsze pojazdy, by tym chętniej kupili je nabywcy. Na co zatem się zdecydować? Jakie są wady i zalety zakupu auta z salonu, komisu oraz od importera z Zachodu?

Nowy samochód z salonu

Każdy chciałby móc po prostu wejść do salonu i powiedzieć sprzedawcy „biorę ten!”. Jest to jednak bardzo droga przyjemność, tym bardziej, że już w momencie otrzymania kluczyków do ręki i wyjazdu samochodem z przysalonowego parkingu, samochód traci na wartości co najmniej kilkanaście procent. Jednak z drugiej strony, mamy do dyspozycji najnowsze z obecnie stosowanych na rynku rozwiązań, cały pakiet możliwości wyboru dodatkowych opcji, udoskonaleń i rozwiązań pozwalających na pełne dopasowanie pojazdu do swojego gustu i wymagań. Samochód salonowy jest fabrycznie nowy, jest więc najlepszym wyborem z punktu widzenia estetyki oraz jest wolny od usterek mechanicznych. Nie do pominięcia jest też gwarancja oraz opieka serwisowa sprzedawcy przez pierwsze lata użytkowania, co jest bardzo dużą zaletą szczególnie dla tych, którzy nie lubią wkładać dodatkowego wysiłku i czasu w utrzymanie samochodu.

Samochód z komisu lub ogłoszenia

To znacznie tańsza opcja, ponieważ używane samochody można kupić już za nawet kilka tysięcy złotych, a ich cena zależy głównie od rocznika, przebiegu oraz stanu wizualnego i mechanicznego. Jednak znalezienie poszukiwanego przez nas modelu w odpowiednim stanie jest wyjątkowo trudne, a w wielu przypadkach wręcz graniczy z cudem. Swoją „cegiełkę” dokładają tu sprzedawcy, którzy nabierają coraz większej wprawy w ukrywaniu mankamentów samochodu. Trzeba się także liczyć z tym, że koszty zakupu nie ograniczą się wyłącznie do ceny sprzedaży – niejednokrotnie niedługo po rozpoczęciu użytkowania pojazdu konieczna jest wymiana lub regeneracja niektórych jego podzespołów zużytych przez poprzedniego właściciela. Koszt takich napraw może być wysoki – o tym, jak bardzo, można przeczytać na stronach internetowych fachowych serwisów samochodowych, na przykład tu. Dlatego wybór samochodu używanego w komisie lub z ogłoszenia, zanim trafi się na odpowiedni egzemplarz, może trwać bardzo długo i wymagać wielu wyjazdów na oględziny w różne miejsca kraju.

Samochód z zagranicy

Trzecią opcją zakupu samochodu jest skorzystanie z usług importera, który za pewną opłatą może wyszukać i sprowadzić pojazd z jednego z krajów Europy Zachodniej. W dużej części przypadków jest to opcja jeszcze tańsza, niż kupno samochodu na giełdzie lub w komisie. Wiąże się jednak z tymi samymi wadami, a ponadto nie możemy sami oglądnąć samochodu przed zakupem i musimy we wszystkim zaufać importerowi. Na naszą korzyść działa to, że jest on najczęściej doświadczonym kupującym, który nie da się oszukać przez nieuczciwego sprzedawcę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here