Pielęgnacja włosów – jak często i jak je myć?

0
460

Jednym z najczęstszych pytań, które można spotkać w świecie pielęgnacji włosów, jest to, które mówi o częstości ich mycia. Jest wiele różnych sposobów i metod, ale jak myć je tak, aby odpowiednio oczyszczać skórę głowy, a jednocześnie jej nie wysuszać? Warto się temu dokładniej przyjrzeć.

Jak często myć włosy?

Bardzo często można spotkać się z mitem, że nie warto, a nawet nie powinno się myć włosów codziennie. Dlaczego? Z racji na ich szybsze przetłuszczanie się. Ta teoria ma dużo sensu, ale tylko jeśli używa się bardzo silnych detergentów za każdym razem. Zniszczona zostanie naturalna bariera ochronna skóry głowy, na co ciało zareaguje zwiększonym wydzielaniem sebum, które potocznie nazywa się jej przetłuszczeniem.

Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do codziennego mycia włosów, jeśli używane są substancje, które nie wpływają negatywnie na naturalną strukturę ochronną skóry głowy.

Rodzaje szamponów – czym się różnią?

Jeśli nie można stosować codziennie jakiegokolwiek szamponu, jaki można? Wszystko sprowadza się do substancji myjących, które znajdują się w preparatach.

Szampony codzienne muszą być bardzo delikatne, co znaczy, że nie mogą zawierać substancji drażniących. Należą do nich przede wszystkim SLS-y, jak i SLES-y. Warto też, aby szampon codzienny nie zawierał silikonów, które zostawią na skórze oblepiającą powłokę. Substancje myjące, które są dobre w przypadku codziennej pielęgnacji to m.in. Cocamidopropyl Betaine, jak i Lauryl Glucoside.

Jednak ostre substancje myjące nie zawsze są złe – są one świetnym rozwiązaniem do dogłębnego oczyszczania skóry głowy. Jednak taki typ oczyszczania nie powinien mieć miejsca częściej, niż raz w tygodniu. Usunie on kurz, brud i nadmiar sebum, jednak przy dłuższym użytkowaniu wysuszy skalp.

Jak myć włosy?

Prawidłowa pielęgnacja włosów nie może odbyć się przy złej technice ich mycia. Przede wszystkim trzeba pamiętać o rozczesaniu ich przed myciem, jak i delikatnym wmasowywaniu szamponu, który nie trzeba używać na całych włosach, a głównie u ich nasady.

Suszenie powinno odbywać się poprzez delikatne przykładanie ręcznika do nich, nie próbując ich trzeć, gdyż mokre włosy są bardzo wrażliwe na jakiekolwiek mechaniczne uszkodzenia. Jeżeli nie masz czasu na mycie włosów, zawsze warto zastosować suchy szampon np. marki Klorane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here