Badanie wody w kierunku obecnosć Legionelli – kiedy należy je wykonać?

340
1453
Badanie wody w kierunku obecnosć Legionelli – kiedy należy je wykonać?

Legionella to wirusy, o których większa część z nas nie słyszała. Na szczęście – bowiem legionelloza (tytułowana także chorobą legionistów), jaką sprawiają te mikroby, to epidemiczna choroba, wprawdzie niezwykle sporadyczna, ale w swojej groźniejszej formie mogąca następować z bolesnym zapaleniem płuc, sraką, schorzeniami neurologicznymi.
To, że choroba ta zachodzi tak nieczęsto, to w dużej mierze zasługa służb sanitarnych. Te wirusy, mające układ pałeczek, występują najczęściej w środowisku wodnym.

A z wodą posiadamy połączenie przecież niemal wzdłuż i wszerz – przepływa ona z osobistych kranów, jest w basenach, z jakich spora ilość z nas od czasu do czasu używa, ale znajduje się także w klimatyzatorach bądź nawilżaczach powietrza. Każde te ewentualne źródła zakażenia legionellą stają się często badane, tak aby upewnić się, że nie kreują zagrożenia dla odbiorców. Zwłaszcza dotyczy to armatury, w jakich płynie ciepła woda, bowiem tego typu ciepłe oraz wilgotne środowisko bywa bardzo sprzyjające rozwojowi tych strasznych mikroorganizmów. Kontrolą instalacji na ewentualną zawartość źródeł zakażenia zaprzątają się liczne wyspecjalizowane spółki.

Bywa ich na rynku mnóstwo i nie ma kłopotu z dostępnością – co udowodni nam chociażby napisanie w okienko wyszukiwarki słów „badanie wody legionella„. Normalne badanie to nie tylko kwestia dobrej woli m.in. właściciela basenu, jednak prawny obowiązek wynikający ze należytych rozporządzeń, określających częstość i sposób badań do wykonania. Respektowanie przepisów bywa ogromnie znaczące, nie tylko z tego względu, iż za zlekceważenie tych obowiązków grożą kary, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa każdego z nas, albowiem nawet jeśli nie użytkujemy z basenów, to nawet klimatyzator w urzędzie czy własny prysznic zdołałby stać się źródłem zagrożenia dla swojego zdrowia. A wystarczyłoby kilka zapuszczeń w tego typu kwestii, żeby egzotycznie dźwięcząca nazwa choroby rozpoczęła się pojawiać w codziennych wiadomościach i stała się dla nas możliwym kłopotem, z którym nasza służba zdrowia a także osobista odporność zdołałyby posiadać poważny kłopot.

340 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here