Domowa uprawa Fiołka Afrykańskiego

29
783
Domowa uprawa Fiołka Afrykańskiego

Domowa uprawa kwiatków w doniczkach to ogromna przyjemność i hobby wielu osób. Jednym z przyjemniej wyglądających, kolorowych kwiatków jest fiołek afrykański zwany sępolią. Dodatkową jego zaletą jest to, że z uwagi na niewielką intensywność zapachów, nie będą powodowały nieprzyjemności u osób z chorobami górnych dróg oddechowych.
Te dorastające do 20 centymetrów rośliny najlepiej czują się w świetle rozproszonym, a nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia, które powodować może występowanie żółtych plam na liściach. Najlepiej więc ustawić doniczki na północnym lub północno-zachodnim oknie. Fiołki lubią wysoką wilgotność i są ciepłolubne. Trudno zapewnić im właściwe warunki wilgotnościowe w mieszkaniu, ale z powodzeniem można zadbać o temperaturę. Optymalne będzie 16 – 18 stopni Celsjusza.
Skoro fiołki lubią wilgoć, to podoba im się dość obfite podlewanie. Wodę lejemy na podstawkę a nie na liście, by nie spowodować ich gnicia. Bryła korzeniowa natomiast powinna zawsze być wilgotna, ale nie mokra. Zimą, gdy roślina przechodzi w okres spoczynku, zmniejsza się jej zapotrzebowanie na wodę.
Fiołki nawozimy dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Nawozy nie powinny mieć zbyt dużego stężenia. Używając nawozu z opakowania, można aplikować połowę dawki zalecanej przez producenta.
Roślinę przesadzamy wiosną, gdy zaczyna ona przerastać doniczkę. Najodpowiedniejszym naczyniem do uprawy będzie donica w kształcie misy, gdyż fiołki nie korzenią się zbyt głęboko. Można je rozmnażać dzieląc całą roślinę albo odrywając liść z ogonkiem od rośliny i umieszczając go w wilgotnym podłożu (na przykład piasku). W warunkach domowych trudno jest pozyskiwać nasiona i w ten sposób rozmnażać roślinę, tak jak robi się to w hodowlach przemysłowych.
Częste wahania temperatury, nazbyt suche powietrze czy niedobór światła osłabiają kwitnienie, a przecież to na nim nam najbardziej zależy, jako że fiołki kwitną właściwie przez cały rok. Jeśli więc u naszej rośliny zaobserwujemy zmniejszenie kwitnienia, przyczyną jest prawdopodobnie jeden z powyższych czynników.

29 KOMENTARZE

  1. 998722 18641When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Thanks! 879728

  2. 933350 596221Id ought to seek advice from you here. Which is not something I do! I adore reading an write-up that could make men and women feel. Also, several thanks permitting me to comment! 810363

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here