Drzewka bonsai – podstawowe zasady pielęgnacji

22
411
Drzewka bonsai – podstawowe zasady pielęgnacji

Istnieje kilka zasad, które według mnie powinno się wykonywać przy sadzeniu i przesadzaniu drzewek bonsai. Poniżej przedstawię najważniejsze:

Dlaczego powinno się przesadzać bonsai?

Przesadzanie bonsai jest niezbędne w celu stworzenie odpowiednio gęstego systemu korzeniowego. Należy pamiętać, aby korzenie bonsai mieściły się w średnicy konaru drzewka a jednocześnie muszą być dostatecznie szerokie, aby utrzymać cały szkielet drzewa. Aby to zrozumieć trzeba by przyjrzeć się normalnym roślinom. Rośliny takie jak drzewa i krzewy zazwyczaj rosną na ziemi i rozwijają swoje korzenie bardzo daleko i szeroko. Rośliny robią to w celu maksymalnego wykorzystania składników odżywczych, które znajdują się głęboko w ziemi oraz po to, aby się utrzymać w pionie. Rośliny w doniczkach rosną podobnie i ich system korzeniowy ciągle chce się powiększać. Po pewnym czasie korzenie zajmują całą przestrzeń w doniczce i zaczyna brakować miejsca dla nowych korzeni. W ten sposób roślina zaczyna się osłabiać. Rozwiązaniem jest, więc przeniesienie do nowego, większego pojemnika oraz dodać świeżą partię gleby wymieszanej z kompostem. Czasami doświadczeni ogrodnicy przycinają korzenie. Częste przycinanie korzeni i przesadzanie powoduje, że bonsai będzie rósł gęsty, zwarty i niezwykle okazale. Doś często w Polsce widnieje zamiast nazwy bonsai, nazwa bonzai, co jest potocznie przyjmowane za prawidłową nazwę.

Jak często powinniśmy przesadzać bonsai?

Przesadzanie bonsai powinno zależeć przede wszystkim od tego, jak szybko rosną korzenie roślin. Zazwyczaj przesadzanie powinno odbywać się co 2-3 lata. Maksymalnie co 4-5 lat. Najprościej sprawdzić stan korzeni. Jeśli system korzeniowy jest mocno rozbudowany oznacza to, że nadszedł czas na przesadzanie drzewka.

Jaki czas jest najlepszy na przesadzenie bonsai?

Najlepszym okresem na przycięcie bonsai jest czas, kiedy to drzewko budzi się z okresu spoczynku – wegetacji i zaczyna wprowadzać okres intensywnego wzrostu. Większość bonsai najlepiej przesadzać wczesną wiosną.

Jak przesadzać drzewka bonsai?

Należy zacząć od zebrania wszelkich potrzebnych rzeczy. Dzięki temu przesadzimy drzewko szybko i sprawnie. W następnym kroku przystępujemy do usunięcia drzewka ze starej doniczki. Delikatnie usuwamy glebę z korzeni drzewa. Sprawdźmy czy korzenie nie zgniły i nie mają uszkodzeń. Przytnijmy od 1/4 do maksymalnie 1/3 bocznej i dolnej powierzchni korzeniowej. W pierwszej kolejności usuń zgniłe i uszkodzone korzenie.

Po przycięciu korzeni powinniśmy bezzwłocznie umieścić drzewko z powrotem do doniczki. Trzeba użyć czystej donicy z otworkami do drenażu. Położyć siateczkę na dziurki do drenaży a następnie dodać swoją mieszankę gleby na dno i umieścić drzewko na glebie. Później delikatnie pokrywamy korzenie i wypełniamy doniczkę. Możemy na powierzchni ułożyć ściółkę co pomoże utrzymać wilgoć i wzrost niechcianych chwastów. Teraz należy przyciąć liście i nadmiar gałęzi. Zmniejszy to obciążenie nowo przyciętych korzeni.

Czego możemy się spodziewać zaraz po posadzeniu?

Ponieważ Twoje drzewko bonsai zostało przycięte, to w wyniku czasowego osłabienia, bonsai zacznie tracić liście. Trwa to zazwyczaj do 6 tygodni. Po tym czasie drzewko odzyska swój wigor i wygląd.

Pamiętajmy, że przesadzanie to tylko jeden z wielu czynników powodujących prawidłowy rozwój drzewka bonsai.

22 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here