Drzewka bonsai – podstawowe zasady pielęgnacji

55
523
Drzewka bonsai – podstawowe zasady pielęgnacji

Istnieje kilka zasad, które według mnie powinno się wykonywać przy sadzeniu i przesadzaniu drzewek bonsai. Poniżej przedstawię najważniejsze:

Dlaczego powinno się przesadzać bonsai?

Przesadzanie bonsai jest niezbędne w celu stworzenie odpowiednio gęstego systemu korzeniowego. Należy pamiętać, aby korzenie bonsai mieściły się w średnicy konaru drzewka a jednocześnie muszą być dostatecznie szerokie, aby utrzymać cały szkielet drzewa. Aby to zrozumieć trzeba by przyjrzeć się normalnym roślinom. Rośliny takie jak drzewa i krzewy zazwyczaj rosną na ziemi i rozwijają swoje korzenie bardzo daleko i szeroko. Rośliny robią to w celu maksymalnego wykorzystania składników odżywczych, które znajdują się głęboko w ziemi oraz po to, aby się utrzymać w pionie. Rośliny w doniczkach rosną podobnie i ich system korzeniowy ciągle chce się powiększać. Po pewnym czasie korzenie zajmują całą przestrzeń w doniczce i zaczyna brakować miejsca dla nowych korzeni. W ten sposób roślina zaczyna się osłabiać. Rozwiązaniem jest, więc przeniesienie do nowego, większego pojemnika oraz dodać świeżą partię gleby wymieszanej z kompostem. Czasami doświadczeni ogrodnicy przycinają korzenie. Częste przycinanie korzeni i przesadzanie powoduje, że bonsai będzie rósł gęsty, zwarty i niezwykle okazale. Doś często w Polsce widnieje zamiast nazwy bonsai, nazwa bonzai, co jest potocznie przyjmowane za prawidłową nazwę.

Jak często powinniśmy przesadzać bonsai?

Przesadzanie bonsai powinno zależeć przede wszystkim od tego, jak szybko rosną korzenie roślin. Zazwyczaj przesadzanie powinno odbywać się co 2-3 lata. Maksymalnie co 4-5 lat. Najprościej sprawdzić stan korzeni. Jeśli system korzeniowy jest mocno rozbudowany oznacza to, że nadszedł czas na przesadzanie drzewka.

Jaki czas jest najlepszy na przesadzenie bonsai?

Najlepszym okresem na przycięcie bonsai jest czas, kiedy to drzewko budzi się z okresu spoczynku – wegetacji i zaczyna wprowadzać okres intensywnego wzrostu. Większość bonsai najlepiej przesadzać wczesną wiosną.

Jak przesadzać drzewka bonsai?

Należy zacząć od zebrania wszelkich potrzebnych rzeczy. Dzięki temu przesadzimy drzewko szybko i sprawnie. W następnym kroku przystępujemy do usunięcia drzewka ze starej doniczki. Delikatnie usuwamy glebę z korzeni drzewa. Sprawdźmy czy korzenie nie zgniły i nie mają uszkodzeń. Przytnijmy od 1/4 do maksymalnie 1/3 bocznej i dolnej powierzchni korzeniowej. W pierwszej kolejności usuń zgniłe i uszkodzone korzenie.

Po przycięciu korzeni powinniśmy bezzwłocznie umieścić drzewko z powrotem do doniczki. Trzeba użyć czystej donicy z otworkami do drenażu. Położyć siateczkę na dziurki do drenaży a następnie dodać swoją mieszankę gleby na dno i umieścić drzewko na glebie. Później delikatnie pokrywamy korzenie i wypełniamy doniczkę. Możemy na powierzchni ułożyć ściółkę co pomoże utrzymać wilgoć i wzrost niechcianych chwastów. Teraz należy przyciąć liście i nadmiar gałęzi. Zmniejszy to obciążenie nowo przyciętych korzeni.

Czego możemy się spodziewać zaraz po posadzeniu?

Ponieważ Twoje drzewko bonsai zostało przycięte, to w wyniku czasowego osłabienia, bonsai zacznie tracić liście. Trwa to zazwyczaj do 6 tygodni. Po tym czasie drzewko odzyska swój wigor i wygląd.

Pamiętajmy, że przesadzanie to tylko jeden z wielu czynników powodujących prawidłowy rozwój drzewka bonsai.

55 KOMENTARZE

 1. pink rozay strain
  lemon cherry gelato strain
  gelato cake strain
  collins ave strain
  georgia pie strain
  honey bun strain
  london pound cake
  pancake strain
  bubblegum gelato strain
  HORCHATA STRAIN
  ITALIAN ICE STRAIN

  apple gelato
  trufflez strain
  truffle strain
  truffle cake strain
  white truffle strain
  BLACK TRUFFLE
  gelato 41 strain
  ZUSHI
  ZKITTLEZ

  gelonade strain

  zushi strain
  AREA 41 ALIEN LABS
  kryptochronic strain
  gushers strain
  gushers strain
  straw guava strain
  alien labs gelato 41
  galactic gas strain
  atomic apple strain
  white gushers strain
  gushers strain
  sour apple strain
  alien mints strain
  zacks pie strain
  wedding pie strain
  sunday driver strain
  strawberry shortcake strain
  space center strain
  project 4516 strain
  black triangle strain

 2. Hey! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my
  site to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Cheers! You can read similar text
  here: AA List

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here