Jak zadbać o komfort swojego zwierzaka w upalne dni?

55
431
Jak zadbać o komfort swojego zwierzaka w upalne dni?

Kiedy za oknem żar leje się z nieba, wielu właścicieli zwierząt zastanawia się jak pomóc swoim pupilom przy takiej temperaturze. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, narażone są na odwodnienie, przegrzanie czy nawet udar cieplny. Dlatego tak ważne jest, aby w te upalne dni, pomyśleć nie tylko o schłodzeniu siebie, a także swojego pupila.

Woda do picia

Najważniejszą rzeczą, o której powinien myśleć odpowiedzialny właściciel, jest woda do picia. Ważne jest, aby podawać wodę o temperaturze pokojowej i często ją wymieniać.

Należy pamiętać, że koty bardzo dużą część wody pobierają z pożywienia. W upalne dni, można więc zminimalizować podawanie kotu karmy suchej, a zwiększyć ilość podawanej karmy mokrej.

W przeciwieństwie do psów, koty mają różne upodobania co do spożywania wody, dlatego trzeba dostarczać im wodę w takiej formie, jakiej one chcą, czyli na przykład z cieknącego kranu, specjalnej fontanny, czy też rozlaną w brodziku prysznica. Miski z wodą kota, nie należy stawiać blisko pokarmu oraz miejsca, w którym kot się załatwia.

Schładzanie mokrym ręcznikiem

Ludzie w upalne dni chętnie korzystają z dobroci jakie daje zimny prysznic. Należy jednak pamiętać, że nie jest on wskazany dla zwierząt. W przypadku bardzo dużej temperatury, można zwierzaka schłodzić mokrym ręcznikiem. Psy lubiące pływać, na pewno chętnie skorzystają z kąpieli w rzece lub jeziorze.

A co ze spacerami?

W upalne dni, należy oszczędzić zwierzakom długich i męczących spacerów. Najlepiej spacerować w lesie i unikać nasłonecznionych i wybetonowanych miejsc. Trzeba pamiętać, że czworonogi nie noszą obuwia, a nagrzany beton może uszkodzić im łapy. Można zwiększyć ilość spacerów w ciągu dnia, ale jednocześnie skrócić ich długość.

Jeżdżenie samochodem

Podczas upałów, najlepiej oszczędzić naszym pupilom podróży samochodem, jednak jeżeli jest już to konieczne, to pod żadnym pozorem, nie wolno zwierzęcia zostawiać samego w wyłączonym samochodzie. Temperatura w zamkniętym samochodzie już w kilka minut potrafi wzrosnąć do 50 stopni!

Kiedy należy udać się do weterynarza?

Jeżeli u naszego czworonoga zauważymy niepokojące objawy takie jak:

– dyszenie, bardzo szybkie bicie serca, bardzo szybki oddech

– przekrwione i suche błony śluzowe

– wysoka temperatura ciała (w okolicach 40-43 stopni)

– wymioty, biegunka

– u kotów: silne ziajanie

– letarg, objawy padaczkowe, spłycenie oddechów

to należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii, ponieważ mogą to być objawy udaru cieplnego! Lekarzowi należy udzielić wszystkich ważnych informacji, takich jak to, czy zwierzę było zamknięte w nagrzanym samochodzie, mieszkaniu, albo czy bierze na stałe jakieś leki.

55 KOMENTARZE

 1. Najlepsza aplikacja do kontroli rodzicielskiej, aby chronić swoje dzieci – potajemnie tajny monitor GPS, SMS-y, połączenia, WhatsApp, Facebook, lokalizacja. Możesz zdalnie monitorować aktywność telefonu komórkowego po pobraniu i zainstalowaniu apk na telefonie docelowym.

 2. Hello there! Do you know if they make any plugins
  to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog
  to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good results. If you know of any please share.
  Many thanks! You can read similar art here: Dobry sklep

 3. Good day! Do you know if they make any plugins to assist with
  Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to
  rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good
  success. If you know of any please share. Many thanks! I saw similar text
  here: GSA Verified List

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here