Jak znudowana jest nasza skóra i jakie ma funkcje?

1269
4948
Jak znudowana jest nasza skóra i jakie ma funkcje?

Skóra składa się z 3 warstw: naskórka, skóry właściwej i warstwy podskórnej. Naskórek (epidermis) jest zbudowany z nabłonka wielowarstwowego płaskiego. Składa się z 5 warstw: podstawnej, kolczystej, ziarnistej, jasnej i zrogowaciałej. Warstwa podstawna i kolczysta jest inaczej nazywana warstwą rozrodczą, która jest żywa. Przez całe życie warstwa powierzchowna ulega rogowaceniu, złuszczaniu i ścieraniu się nabłonka. Warstwa jasna naskórka występuje tylko na dłoniach i stopach, gdzie następuje rogowacenie. Naskórek zabezpiecza nas przed uszkodzeniami mechanicznymi, chemicznymi, cieplnymi oraz przed wnikaniem czynników chorobotwórczych. Chroni nas również przed nadmiernym nasłonecznieniem, dzięki zawartym ziarnom melaniny. Od tego barwnika zależy nasza karnacja skóry.

Skóra właściwa (corium / cutis) zbudowana jest z tkanki łącznej zwartej, która w swoim składzie zawiera włókna elastylowe i kolagenowe. Włókna kolagenowe stanowią główny budulec skóry właściwej. Warstwa ta jest wytrzymała na rozerwanie i dość sprężysta. Również znajdują się tu zakończenia nerwów. Skórę możemy również podzielić na warstwę siateczkowatą i brodawkowatą. Warstwa brodawkowata graniczy z naskórkiem dzięki wypustkom tzw. brodawek. One zaś układają się w listewki skórne czyli w linie papilarne, które widzimy na koniuszkach palców. Każdy człowiek ma inną linię papilarną, dzięki czemu np. policja identyfikuje osoby po odciskach palców. Główną rolę skóry właściwej jest termoregulacja. Uczestniczy w wydalaniu najczęściej wody, łoju, dwutlenku węgla oraz soli. Receptory znajdujące się w tej warstwie, przekazują informacje o zmianach w środowisku zewnętrznym np.; o zmianie temperatury. Skóra odżywia się dzięki naczyniom krwionośnym, które stanowią rozległą sieć. Dostarczają tlenu, substancji odżywczych oraz hormony.

Warstwa podskórna (subcutis) składa się z tkanki łącznej luźnej, która zawiera różną liczbę komórek tłuszczowych tzw. zraziki tłuszczu. Rolę jaką spełnia to przede wszystkim magazynowanie substancji energetycznych. Pełni funkcję izolacyjną oraz zabezpiecza przed głębszymi urazami mechanicznymi. Na powiekach warstwa podskórna wcale nie występuje co oznacza, że warstwa ma różne grubości na różnych częściach ciała albo jej nie ma.

Pierwsza struktura w skórze, którą zauważymy gołym okiem, to włos. Pełni funkcję ochronną i izolacyjną skóry. Gdy nam zimno włos stroszy się, co powoduje zmianę temperatury ciała. Stroszenie włosów czyli tzw. gęsia skórka odbywa się za pomocą mięśni przywłosowych. Do kanału włosowego uchodzą gruczoły łojowe, przez który wydostaje się łój na zewnątrz. Łój zapobiega wysychaniu i pękaniu naskórka. Gruczoły potowe produkują pot, który ochładza przegrzany organizm czyli pełni funkcję termoregulacyjną. Wraz z potem są wydalane zbędne produkty przemiany materii. Pot ma także działanie bakteriostatyczne oraz bakteriobójcze. Gruczoły sutkowe są modyfikacją gruczołów potowych, które rozwijają się podczas ciąży w celu wykarmienia potomstwa. Pigment zawarty w skórze ochrania przed promieniowaniem UV i przegrzaniem głębszych warstw skóry. Kolejną strukturą są ciałka dotykowe, które mają za zadanie odbieranie bodźców środowiskowych np. ciepło, zimno, dotyk. Występują także zakończenia nerwowe, które przekazują informację do mózgu o zmianach zachodzących w skórze oraz naczynia krwionośne i komórki tłuszczowe tzw. podściółki tłuszczowe, które zostały omówione powyżej.

Ilustracje budowy skóry znajdziecie w każdym podręczniku do biologii, anatomii, fizjologii człowieka. Przedstawiają one warstwy jak i struktury skóry.

1269 KOMENTARZE

  1. After a lumpectomy, according to a meta analysis published last November in the New England Journal of Medicine, radiation decreases the risk of recurrence in the breast region local regional recurrence, as it is known to that associated with full mastectomy five to 10 percent during the next ten years ivermectin cost

  2. propecia hairline A number of other health consequences of estrogen loss need to be considered, although these are not all thought to be an indication for hormone replacement treatment HRT bone loss, osteoporosis and increased fracture risk 7 11; central weight gain and its association with cardiovascular disease CVD, dyslipidaemia and type 2 diabetes mellitus T2DM 12

  3. pushing lasix too fast mofetil tab trental 400 dose This is a type of cookie which is collected by Adobe Flash media player it is also called a Local Shared Object a piece of software you may already have on your electronic device to help you watch online videos and listen to podcasts