Odbijacze do łodzi – czym są i jakie wybrać?

9379
52722
Odbijacze do łodzi

Odbijacze to jeden z obowiązkowych elementów wyposażenia każdej łodzi. Do ich zadań należy pochłanianie energii uderzenia podczas manewrów lub też postoju w porcie. Obecnie w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie można znaleźć nie tylko odbijacze, ale także wiele innych akcesoriów oraz elementów wyposażenia łodzi i jachtów. Co jeszcze warto wiedzieć o odbijaczach do łodzi? Jakie odbijacze do jachtów wybrać, aby mieć pewność, że posłużą nam one przez długi czas? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

 

Czym są odbijacze do łodzi?

Tak jak już wspomnieliśmy we wstępie, odbijacze do łodzi pochłaniają energię uderzenia podczas wykonywania manewrów lub postoju w porcie. Odbijacze chronią łódź przed uszkodzeniem w momencie, gdy dojdzie do zetknięcia z inną jednostką pływającą lub pomostem. Są one napełnione sprężonym powietrzem, pompowanie odbijacza należy zakończyć, gdy można go do połowy ścisnąć ręką. Bardzo ważne jest to, aby odbijacze nie miały zbyt dużego ciśnienia. Pod wpływem dużego nasłonecznienia mogłoby to doprowadzić do deformacji tego elementu. Za odpowiednie ciśnienie w odbijaczach uznaje się wartość ok. 0,2 bar/ 2,9 psi.

 

Na ten moment przepisy nie definiują dokładnie tego, ile odbijaczy powinno znaleźć się na jednostce pływającej. Należy jednak zamontować taką ilość, która ochroni łódź podczas zderzenia z inną jednostką pływającą lub pomostem. Można wyróżnić dwa rodzaje odbijaczy – odbijacze pomostowe i odbijacze dziobowe. Odbijacze pomostowe, jak sama nazwa wskazuje, montowane są na pomostach, chronią dziób lub rant cumujących łodzi. Odbijacze dziobowe chronią dziób łodzi przed uszkodzeniami mechanicznymi, są miękkie, ale przy tym bardzo wytrzymałe. Odbijacze dziobowe są też odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

 

Jakie odbijacze do łodzi wybrać?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – najlepsze będą odbijacze wysokiej jakości. Dobry odbijacz może posłużyć żeglarzowi przez wiele lat i nie będzie wymagał ciągłej wymiany na nowy. Duży wybór odbijaczy do jachtów w sklepach internetowych sprawia, że bez problemu znajdziesz taki, który będzie pasował do Twojej jednostki pływającej. Kolor odbijacza można dopasować do wyglądu łodzi. Do wyboru masz: białe, czarne, czerwone, niebieskie, zielone, żółte, grafitowe i wiele innych. Jeśli nie wiesz jaki model odbijaczy wybrać, to możesz skorzystać z pomocy doświadczonego sprzedawcy w sklepie żeglarskim Mazuria. Taka osoba podzieli się z Tobą swoją wiedzą oraz wskazówkami.  Otrzymasz niezbędne informacje, które będą przydatne podczas wyboru odbijaczy do łodzi i jachtów.

Nie oszczędzaj na odbijaczach. Ich koszt kształtuje się w granicy kilkudziesięciu złotych, a chronią łodzie motorowodne oraz żaglówki warte od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Dobrej marki odbijacze można samodzielnie naprawiać. Najczęściej po kilku latach wymieniamy zaworek powietrza. Procedura jest prosta i tania. Wystarczy za pomocą szczypiec lub kombinerek wyciągnąć zużyty zawór i wstawić nowy, który kosztuje około kilkunastu złotych.

W sytuacjach awaryjnych na wodzie uszkodzony odbijacz możemy zastąpić butelką plastikową.

Pamiętaj, by nie pływać z wiszącymi odbijaczami. Służą one jedynie do zabezpieczenia łodzi podczas pływania w kanałach oraz postoju w porcie.

9379 KOMENTARZE

  1. There is consistent evidence that a family history of breast cancer is associated with a two to threefold increased risk of breast cancer and that a positive family history of ovarian cancer increases the risk of breast cancer by nearly 50 15 18 clomiphene for men The above formulations may also be used for direct intra tumoral injection