Co fan cygar musi wiedzieć?

0
4
Co fan cygar musi wiedzieć?

Większość miłośników cygar myśląc o miejscach, w których powstają cygara ręcznie zwijane, ogranicza się przede wszystkim do Kuby, Dominikany, ewentualnie Nikaragui. Meksyk jest sytuowany w drugim szeregu i właściwie nie do końca wiadomo co jest tego przyczyną. Warto poznać bliżej ten piękny kraj, który oprócz doskonałych warunków przyrodniczych, ma także bogatą historię i tradycję związaną z produkcją tytoniu i cygar najwyższej jakości.

Cygara meksykańskie

Meksyk jest wielkim krajem (14 miejsce pod względem powierzchni i 11 pod względem ludności) i to przede wszystkim wyróżnia go wśród innych producentów cygar z tego regionu świata. Swoją wielkością i potencjałem gospodarczym wielokrotnie przewyższa Kubę Dominikanę, Nikaraguę czy Honduras, ale poziomem produkcji nie odbiega od wymienionych krajów. Dzieje się tak dlatego, że najlepsze warunku do uprawy tytoniu posiada głównie część stanu Veracruz, położonego na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej. Praktycznie cała produkcja cygar premium jest skupiona w San Andres Valley – dolinie leżącej w Veracruz i słynącej z żyznych, wulkanicznych gleb, obfitych opadów i doskonałego nasłonecznienia. To miejsce ma obok Kuby, najbogatsze tradycje związane z przetwórstwem tytoniu na świecie. Powszechnie uważa się zresztą, że tytoń jako roślina uprawna pochodzi właśnie z Meksyku (dokładnie z półwyspu Jukatan) i to z tego kraju wywodzi się praktykowana przez Indian tradycja palenia. W San Andres uprawia się obecnie wiele odmian i gatunków tytoniu, przeznaczanych na wszystkie części cygar – od wkładek po wysokiej jakości wrappery.

Cygaro A. Turrent

Największym producentem w regionie jest firma Nueva Matacapan Tabacos S.A. słynąca z cygar marki A.Turrent i Te-Amo. Wytwórnia używa głównie tytoniu meksykańskiego, posiłkując się również mieszankami pochodzącymi z innych krajów regionu. Niezależnie od pochodzenia, liście fermentują i dojrzewają minimum 3,5 roku. Dzięki temu wytwórnia uzyskuje doskonały surowiec do produkcji cygar najwyższej jakości. Jako największy producent Nueva Matacapan Tabacos S.A inwestuje również w infrastrukturę mającą stworzyć liściom idealne warunki i uniezależnić proces produkcji od czynników pogodowych. Dzięki inwestycjom osiągnięto stabilizację dostaw surowca wysokiej jakości oraz zapewniono ciągłość produkcji.

Drugi pod względem wielkości wytwórca – firma Puros Santa Clara (wytwarzająca między innymi cygara Santa Clara) – stosuje unikalny sposób dojrzewania gotowych cygar. W odróżnieniu od innych producentów, którzy leżakują cygara na otwartych półkach, Puros Santa Clara używa szczelnie zamkniętych skrzynek cedrowych. Przez sześć miesięcy cygara wyrównują swoją wilgotność, a stosowana metoda uniemożliwia mieszenie aromatów pomiędzy poszczególnymi gatunkami. Puros Santa Clara 60% swojej produkcji eksportuje na rynki, na których konkuruje głównie z cygarami kubańskimi, dominikańskimi i nikaraguańskimi. Z tego powodu firma postawiła na wysoką jakość swoich produktów, aby móc konkurować z producentami z innych krajów.

Dolina San Andres to także siedziba licznych rodzinnych wytwórni produkujących kilka lub kilkanaście linii cygar wysokiej jakości. Można tu wymienić między innymi założoną przez rodzinę Rodrigues wytwórnię Del Paraiso. Swoją działalność założyciele rozpoczęli blisko sto lat temu początkowo od uprawy tytoniu. Jednak już w 1926 roku wytwórnia zaczęła produkować cygara pod własną marką, które obecnie są eksportowane głównie do Niemiec i Polski. Podobnie jak inne firmy szukające swojego miejsca na światowych rynkach, również Del Paraiso stawia przede wszystkim na jakość. Osiąga ją stosując tytoń z własnych plantacji, który fermentuje przez 6 miesięcy, a następnie jest poddawany 5-8 letniemu procesowi dojrzewania – tak długi proces obróbki jest unikatowy w całej San Andres Valley. O jakości cygar decyduje również stosunkowo nieliczny zespół zwijaczy z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Te elementy powodują, że cygara Del Paraiso cieszą się uznaniem turystów odwiedzających wytwórnię w Meksyku i koneserów w naszej części Europy.

Przyszłość i dalszy rozwój cygar meksykańskich wydają się niezagrożone. Wynika to zarówno z nastawienia na produkcję własnego tytoniu najwyższej jakości, jak i ciągłego dążenia do wytwarzania jak najlepszych cygar. Jest zatem pewne, że cygara meksykańskie będą obecne na rynkach całego świata w coraz liczniejszym asortymencie i stopniowo będą zwiększały grono wiernych użytkowników.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here