Co to jest moda?

34
458
Co to jest moda?

Modą w sposób najogólniejszy można nazwać pewien styl życia, który dominuje w pewnym określonym czasie i środowisku. Modę kreują projektanci, styliści, którzy wprowadzając na rynek nowe propozycje, np. ubraniowe, sprawiają, że ludzie natychmiast sięgają po takie rzeczy. Wprowadza się nowe kolory, kroje ubrań, dodatki. Organizowane pokazy mody gromadzą rzesze ludzi, którzy z dużym zainteresowaniem śledzą nowinki świata mody. Projektanci chcą z jak najlepszej strony się zaprezentować, dlatego też z dużą dokładnością i starannością przygotowują stroje, w których modelki będą prezentowały się na wybiegu. Ponadto światowej sławy projektanci, wielkie, znane marki przodują w kreowaniu nowych mód. To od nich właśnie zaczyna się noszenie określonego koloru w danym sezonie, dodatków, materiałów.

A ponieważ każdy, w szczególności kobiety, chce być modny, sięga po niekoniecznie oryginalne, ale zbliżone fasonem dostępne pozycje. Mody tak samo szybko wchodzą na rynek, jak i z niego znikają. Dany kolor króluje tylko w określonym sezonie, podczas gdy w następnym już chętniej noszony jest inny. Dlatego też warto postawić sobie pytanie, czy warto ślepo podążać za modą? Oczywiście, nie jest to zbyt zdrowe podejście. Nie można żyć owładniętym chęcią noszenie tylko i wyłącznie modnych rzeczy. Może tez na tym ucierpieć nasz portfel. Dlatego tak ważny jest umiar. Warto mieć w szafie kilka modnych rzeczy, które są pożądane w danym sezonie, lecz jednak chyba lepszym rozwiązaniem są ponadczasowe kroje i kolory. I tak, ostre, rażące barwy szybko wychodzą z mody, nudzą się nam. Natomiast kolory ciemne, szare i pastelowe są modne zawsze, można je włożyć na każdą okazję, pasują do wszystkiego i zawsze świetnie wyglądają.

Moda to pojęcie bardzo szerokie, odnoszące się do większego ogółu osób. Potentat modowy inicjuje daną stylizację, która następnie jest powielana przez ludzi. Moda posiada kilka ważnych celów, np.: praktyczny, polegający na ochronie ciała przed zimnem, obyczajowy, a więc nieprowokowanie własnym strojem, szanowanie swojej intymności, kolejny cel to ozdobny, następnie seksualny – ma zwrócić uwagę potencjalnego partnera i reprezentacyjny, czyli to w co człowiek jest ubrany reprezentuje jego poglądy i usposobienie. Moda to jednak nie tylko odpowiednio dobierane ubrania, to także fryzury, które są preferowane w danym sezonie, makijaże czy stylizacje paznokci.

Jeżeli chodzi o uczesania, to tutaj nowe trendy tworzą gwiazdy i celebryci, na których ludzie się wzorują. Natomiast styl jest pojęciem odnoszącym się do jednostki. Stanowi on sposób, np. ubierania się danej osoby, która poprzez strój chce się wyrazić. Styl musi być dopasowany do figury, wieku i osobowości. Nasz styl ubierania się świadczy o nas, dlatego należy zwrócić na niego szczególną uwagę. Moda stanowi ważny element życia, jednak nie można dać się jej zwariować. Ślepe podążanie za nowymi trendami może doprowadzić do tego, że nasza szafa zamieni się w kicz. Dlatego warto śledzić nowe tendencje, zaopatrzyć się raz na jakiś czas w pewien modny gadżet czy dodatek, który ożywi i wzbogaci stonowany strój, ale nie dać modzie zawładnąć sobą.

34 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here