Czy klatka dla psa to na pewno dobry pomysł?

57
432
klatka dla psa

Popularna w ostatnim czasie kennelowa klatka dla psa to nic innego niż domowa buda dla naszego czworonoga w nieco bardziej nowoczesnej odsłonie. Postawienie jej w domu stwarza dla psa bezpieczną i przeznaczoną wyłącznie dla niego przestrzeń, w której może odpocząć lub schronić się w razie odczucia strachu.

Zwolenników, jak i również przeciwników stosowania psiej klatki nie brakuje. Część osób jej użycie postrzega jako więzienie psa, które nie wpływa korzystnie na jego psychikę. Pozostali, jako sposób na zyskanie kontroli nad niesfornym czworonogiem. Jak więc jest – klatka dla psa to dobry, czy może zły pomysł?

Jak poprawnie wprowadzić klatkę dla psa do codzienności?

Nie powinniśmy się spieszyć z wprowadzeniem klatki dla psa. Najlepszym pomysłem jest postawienie jej w spokojnym miejscu, w którym będzie stała na co dzień. Naukę należy rozpocząć od pokazania. Czworonóg powinien na spokojnie ją obwąchać i obejrzeć. Ważne, aby podczas „pierwszego spotkania z klatką” pies mógł zajrzeć lub wejść do środka. Jeżeli jednak nasz przyjaciel obawia się klatki – to uszanujmy to i nie wpychamy go do niej na siłę. Aby zachęcić psa do współpracy, warto włożyć do klatki ulubioną zabawkę lub smakołyki.

Gdy czworonożny przyjaciel nie będzie się już obawiał i zacznie śmiało wchodzić i wychodzić z klatki, to możemy w pewnym momencie przymknąć ją, gdy będzie siedział w środku. Ważne jest jednak to, aby od razu ją otworzyć i pokazać, że nie jest więziony. Cały czas go przy tym nagradzaj – dzięki temu zbudujesz pozytywne skojarzenia. Z czasem zacznij wydłużać czas siedzenia psa w klatce.

Klatka dla psa – więzienie, czy bezpieczne i przyjazne schronienie?

Zamykanie psa w niewielkiej klatce może wydawać się okrutne i przywodzić raczej na myśl ciasny kojec, w którym pies zwyczajnie się męczy. Z drugiej jednak strony odpowiednio i bez pośpiechu wprowadzona klatka dla czworonoga może stać się użytecznym schronieniem, legowiskiem, czy bardzo praktycznym transporterem podczas dalekiej podróży. Stanowi ona także cenne narzędzie, które wykorzystać możemy do treningu wychowawczego szczeniaka.

To, jak nasz czworonóg zacznie postrzegać taką klatkę, zależne jest w głównej mierze od tego, w jaki sposób wprowadzimy ją do codzienności. Jeśli będziemy zamykali go w niej na przymus i zawsze za karę – pies dość szybko się zniechęci i zacznie negatywnie kojarzyć klatkę. Kluczem jest tu zatem współpraca z czworonogiem, który powinien sobie zakodować, że klatka nie jest niczym złym, a jej funkcją jest przede wszystkim zapewnienie mu miejsca, w którym może odpocząć lub się schronić podczas stresującej dla niego sytuacji.

57 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here