Czystość od progu

16
244
Czystość od progu

Nie bez powodu mówi się, że wycieraczka jest wizytówką każdego domu. To pierwsza rzecz, jaką napotykają nasi goście, zanim wejdą do środka. Zabrudzona, pokryta warstwą piachu lub błota, na pewno nie zrobi na nich dobrego wrażenia. Jaki rodzaj wycieraczki jest najlepszy i jak utrzymać ją w czystości?

Punkt decydujący — wybór maty wejściowej

Mata spełnia podwójną funkcję. Dzięki niej możemy oczyścić nasze obuwie, co zapobiega wnoszeniu brudu do domu. Poza tym jest elementem dekoracyjnym. Stanowi zapowiedź tego, co druga osoba może zastać w naszym mieszkaniu. Zanim ostatecznie zdecydujemy się na wybór maty, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym bardziej nam zależy?

Jeśli chcemy szybko pozbyć się zabrudzeń przyniesionych z zewnątrz, świetnie sprawdzi się wycieraczka gumowa. Jej powierzchnia pokryta jest wypustkami, dzięki czemu łatwiej wyczyścić buty. Jest trwała, łatwa w utrzymaniu i odporna na działanie wody.

W momencie, gdy walory estetyczne wycieraczki są dla nas ważniejsze, powinniśmy wybrać matę kokosową. Wykonana jest z włókna kokosowego, które świetnie absorbuje wilgoć i jest na tyle szorstkie, aby skutecznie usunąć brud z podeszwy obuwia. Jej dodatkowym atutem jest to, że prezentuje się bardzo elegancko. Możemy zachwycić naszych gości, kładąc pod drzwiami matę o ciekawym wzorze, czy z humorystycznym napisem.

Innym rozwiązaniem jest mata tekstylna wykonana z polipropylenowych włókien wchłaniających brud i wilgoć. Gumowy spód zapewnia jej stabilność.

Jak dbać o wycieraczkę?

O ile gumową wystarczy umyć pod bieżącą wodą, o tyle dbanie o materiał kokosowy i polipropylenowy wymaga większego poświęcenia. Najlepiej zaopatrzyć się w środki czyszczące np. proszek do czyszczenia dywanów. Pranie mat wejściowych można oddać w ręce profesjonalistów (np. wspomnianego serwisu) lub wykonać je samemu.

Jest wiele domowych sposobów na usunięcie zanieczyszczeń z maty. Możemy to zrobić za pomocą zwykłej trzepaczki lub odkurzacza. Aby pozbyć się większych zabrudzeń, warto zakupić detergenty. Dostępne są one w każdej drogerii. Po wstępnym oczyszczeniu nanosimy preparat na powierzchnię wycieraczki, a następnie za pomocą szczotki lub gąbki wcieramy go dokładnie w jej włókna.

Niekiedy jest to proces bardzo żmudny i męczący. Urządzeniem, które pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu, jest odkurzacz piorący. Posiada on specjalny filtr wodny i dużą moc ssania, dzięki czemu jest w stanie zapewnić czystość, usuwając nawet bakterie i roztocza.

Niezależnie od tego, w jaki sposób chcemy zapewnić wycieraczce ładny wygląd, jedno jest pewne. Dbając o czystość już na wejściu, dbamy o swój własny wizerunek.

16 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here