Domowa uprawa Fiołka Afrykańskiego

0
245
Domowa uprawa Fiołka Afrykańskiego

Domowa uprawa kwiatków w doniczkach to ogromna przyjemność i hobby wielu osób. Jednym z przyjemniej wyglądających, kolorowych kwiatków jest fiołek afrykański zwany sępolią. Dodatkową jego zaletą jest to, że z uwagi na niewielką intensywność zapachów, nie będą powodowały nieprzyjemności u osób z chorobami górnych dróg oddechowych.
Te dorastające do 20 centymetrów rośliny najlepiej czują się w świetle rozproszonym, a nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia, które powodować może występowanie żółtych plam na liściach. Najlepiej więc ustawić doniczki na północnym lub północno-zachodnim oknie. Fiołki lubią wysoką wilgotność i są ciepłolubne. Trudno zapewnić im właściwe warunki wilgotnościowe w mieszkaniu, ale z powodzeniem można zadbać o temperaturę. Optymalne będzie 16 – 18 stopni Celsjusza.
Skoro fiołki lubią wilgoć, to podoba im się dość obfite podlewanie. Wodę lejemy na podstawkę a nie na liście, by nie spowodować ich gnicia. Bryła korzeniowa natomiast powinna zawsze być wilgotna, ale nie mokra. Zimą, gdy roślina przechodzi w okres spoczynku, zmniejsza się jej zapotrzebowanie na wodę.
Fiołki nawozimy dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Nawozy nie powinny mieć zbyt dużego stężenia. Używając nawozu z opakowania, można aplikować połowę dawki zalecanej przez producenta.
Roślinę przesadzamy wiosną, gdy zaczyna ona przerastać doniczkę. Najodpowiedniejszym naczyniem do uprawy będzie donica w kształcie misy, gdyż fiołki nie korzenią się zbyt głęboko. Można je rozmnażać dzieląc całą roślinę albo odrywając liść z ogonkiem od rośliny i umieszczając go w wilgotnym podłożu (na przykład piasku). W warunkach domowych trudno jest pozyskiwać nasiona i w ten sposób rozmnażać roślinę, tak jak robi się to w hodowlach przemysłowych.
Częste wahania temperatury, nazbyt suche powietrze czy niedobór światła osłabiają kwitnienie, a przecież to na nim nam najbardziej zależy, jako że fiołki kwitną właściwie przez cały rok. Jeśli więc u naszej rośliny zaobserwujemy zmniejszenie kwitnienia, przyczyną jest prawdopodobnie jeden z powyższych czynników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here