Jak codziennie dbać o usta?

9
243
Jak codziennie dbać o usta?

Usta są szczególną częścią naszej twarzy i mówią o nas wiele. Więcej, niż byśmy chciały. Żaden bowiem inny rejon twarzy (nawet oczy) nie zdradza aż tyle w zakresie naszego charakteru, nawyków oraz wieku. Jeśli na przykład mamy zwyczaj marszczyć się na kogoś (choćby na szefa), często będziemy przyjmować bezwiednie „zniesmaczony” bądź zacięty wyraz twarzy. W obu przypadkach, mięśnie wokół ust przyzwyczają się do takiego właśnie układu, a stąd już prosta droga do powstania mało estetycznych zmarszczek.

Usta, ze względu na cieniutki naskórek i bardzo bogate unerwienie, łatwo ulegają różnego rodzaju podrażnieniom. Niezwykle łatwo również doprowadzić do ich przesuszenia, co, oprócz dyskomfortu, a więc pierzchnięcia i powstawania irytującego wrażenia, że mamy na nich „za mało skóry”, jest również przyczyną przedwczesnego starzenia. Powiało więc grozą. Jak zatem zadbać o nasze usta, aby na dłużej pozostały kuszące, piękne i młode?

Sposobów w jest kilka. Na pierwszym miejscu należy wymienić przede wszystkim codzienne nawilżanie i natłuszczanie ust. Usta, które są przesuszone, łatwo będą pierzchnąć, a nawet pękać. Niestety, takiego stanu nie da się ukryć nawet pod najlepszą szminką, czy błyszczykiem. Dlatego, oprócz ich stosowania, należy również regularnie używać pomadek ochronnych, głównie tych bogatych w witaminy. Nie wolno również zapominać o ochronie przed słońcem – delikatna skóra ust bardzo łatwo może zostać nadmiernie poparzona, bowiem, nawet jeśli całą twarz potraktujemy kremem z filtrem, w obrębie ust szybko go „zjemy”. Co ważne, nawet kiedy nawadniamy cały organizm (a więc pijemy), usta akurat mogą na tym ucierpieć – zostaną bowiem zwilżone, co w połączeniu z palącym słońcem da jeszcze większy efekt wysychania. Dlatego właśnie należy zaopatrzyć się w dobrą, nawilżającą i natłuszczającą pomadkę i używać jej kilka razy dziennie. 

Kolejną sprawą jest… wygładzania ust peelingiem. Tak, jasne, zabieg peelingowania kojarzy nam się z różnymi częściami ciała, z tym, że są to raczej części, żeby tak powiedzieć… wielkoobszarowe; na przykład pośladki lub uda. Ale peeling ust?

Tymczasem, peeling taki bardzo łatwo jest wykonać, najlepiej za pomocą dostępnych w naszej kuchni składników. Idealnym rozwiązaniem jest na przykład zastosowanie peelingu na bazie kawy. Jego przygotowanie jest prostsze, niż zaparzenie espresso; wszystko, czego będziemy potrzebować, to półtora łyżeczki czarnej kawy oraz kilka kropli olejku migdałowego. Mieszamy oba składniki w małej miseczce (ewentualnie w filiżance do espresso), po czym nakładamy na usta i delikatnie wmasowujemy w ich powierzchnię. Należy przy tym napinać skórę ust, najlepiej składając je tak, jakbyśmy chciały powiedzieć „Eee”. Peeling spłukujemy zwykłą wodą. Tak przygotowane usta będą nie tylko gładkie i jędrne – zaraz po peelingu warto położyć na nie krem lub balsam nawilżający, który w takich warunkach doskonale się wchłonie.

Innym ciekawym sposobem, polecanym przez profesjonalistów od urody, jest gimnastyka i masaż ust. O ile filmiki, przedstawiające instrukcje, jak gimnastykować usta, mogą być nieco zabawne (znajdziecie je na popularnej stronie, której nazwa zaczyna się od „you”), o tyle, kiedy już przestaniecie się śmiać, warto skorzystać z zawartych tam rad. Choćby po to, by dalej się pośmiać, co, jak powszechnie wiadomo, podnosi poziom endorfin, a te z kolei opóźniają wszelkie procesy starzenia. Japończycy, jako ludzie z innej planety, mający dziwne pomysły, opracowali również specjalną maskę do masażu ust. Ponieważ jednak wygląda ona nieco dyskusyjnie, a przy tym jej cena jest również japońska, można ją potraktować raczej jako ciekawostkę przyrodniczą.

To tyle, jak chodzi o gimnastykę. W temacie masażu ust warto zastosować małą, miękką szczoteczkę; może być taka przeznaczona do czesania niemowląt. szczoteczkę moczymy w ciepłej wodzie i „czeszemy” skórę ust, zaczynając od kącików, w kierunku środka twarzy. Taki zabieg świetnie wygładzi i ujędrni usta i to bez stosowania japońskich wynalazków.

9 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here