Jak w odpowiedni sposób zadbać o psa?

1
247
Jak w odpowiedni sposób zadbać o psa?

Nie od dziś mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, a potwierdzić to może niemal każdy właściciel tego czworonoga. Ten oddany, wierny i poczciwy zwierzak, jak nikt cieszy się z Twojego powrotu do domu czy wspólnego spaceru. Żeby cieszyć się czasem spędzanym z pupilem jak najdłużej, pies – właściwie jak każdy nasz przyjaciel – potrzebuje tego, abyśmy w odpowiedni sposób o niego zadbali. Co zrobić więc, by nasz czworonóg cieszył się dobrym zdrowiem przez długie lata? Oto kilka wskazówek!

Zadbaj o odpowiednią dietę

Jeszcze kilkanaście lat temu nie zwracano szczególnej uwagi na to, co pies zjada. Oczywiście wśród właścicieli występowali tacy, którzy dbali o odpowiednie wyżywienie dla zwierzęcia, jednak w ogólnej narracji bardzo popularne było stwierdzenie, że pies może zjadać resztki ze stołu. Dziś już wiemy, że pies powinien odżywiać się przeznaczoną dla niego pełnoporcjową karmą, która zapewni mu odpowiednią podaż białka, węglowodanów, tłuszczu, witamin i innych składników mineralnych. Nad recepturą takich karm pracują specjaliści, którzy w odpowiedni sposób komponują jej składniki. Na rynku możemy przebierać w różnych rodzajach karm suchych i mokrych.

Dobierając jedzenie dla psa powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów: wiek (wyróżniamy kramy dla szczeniąt, dorosłych oraz starszych osobników), waga psa (karmy przeznaczone dla małych psów mają zazwyczaj mniejsze granulki) oraz indywidualne zapotrzebowanie czworonoga (istnieją karmy dla zwierząt, które muszą schudnąć lub hipoalergiczne dla psów-alergików).

Higiena psa

Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest utrzymywanie dobrej higieny psa. Gdy Twój pupil będzie odpowiednio zadbany nie tylko zyska na pewności siebie, ale uniknie też wielu chorób. Ważne jest zatem, aby regularnie wyczesywać psa za pomocą szczotki czy rękawicy, dzięki czemu jego sierść będzie w lepszym stanie, a dom pozostanie czystszy. Warto również od czasu do czasu kąpać czworonoga, a przynajmniej przetrzeć jego sierść wilgotną ścierką. Kontroli wymagają także uszy, które można myć specjalnym preparatem ze sklepu zoologicznego. Kolejnym elementem psiej higieny jest odpowiedna długość pazurów. Zazwyczaj psy, które spacerują po chodnikach, mają szansę na ścieranie ich, jednak czasami zdarza się, że pazury przerastają, co sprawia ból podczas chodzenia i jest niebezpieczne dla psa.

Zabawa, zabawa, zabawa!

Być może często zastanawiałeś się, dlaczego nawet dorosłe i stare psy wykazują tak dużą chęć do zabawy? Wynika to ze zjawiska zwanego neotenią, które oznacza, że pewne cechy młodzieńcze przetrwały w wielu dorosłym. Dlaczego w psim życiu zabawa jest taka ważna? Przede wszystkim pozwala na rozwój czworonoga! Poprzez zabawę pies uczy się nowych rzeczy, takich jak noszenie i szarpanie oraz rozwija się w aspekcie psychologicznym, dowiadując się w jaki sposób radzić sobie z emocjami. Dzięki zabawie nasz pupil uczy się nawiązywania więzi społecznych oraz współpracy. Ważne jest zatem abyś Ty, jako dobry opiekun, inicjował wspólne figle i psoty oraz nadzorował je. Pozwalaj na to, aby Twój pies czasem wygrywał szarpaninę o zabawkę, jednak staraj się panować nad nadmiernymi emocjami, które mogą pojawić się w trakcie. Zabawa powinna być radością zarówno dla psa, jak i właściciela, a nie powodem do zmartwień, gdy nasz pupil w emocjach znów rozszarpie poduszkę.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here