Komunizm jako system społeczno-ekonomiczny

11
603
Komunizm jako system społeczno-ekonomiczny

Historycy i politolodzy definiują komunizm jako system obejmujący sobą kwestie ekonomiczne i społeczne, z którego wyeliminowana została własność prywatna. U podstaw komunizmu leży przeświadczenie, że wszyscy ludzie są równi i każdy powinien posiadać tyle samo. Stąd też komunizm stara się zniszczyć własność prywatną. Zamiast prywatnych posiadaczy dobra materialne i duchowe należą do wspólnoty, czyli ogółu społeczeństwa. Ojcami komunizmu są dwaj niemieccy filozofowie Karol Marks i Fryderyk Engels. Obaj uważali, że komunizm to najlepsze rozwiązanie dla ludzkości. Jest to ustrój przynależny państwom na wysokim poziomie rozwoju społecznego, kiedy własność prywatna przestaje mieć znaczenie i zostaje zastąpiona własnością wspólnotową.

Ojcowie komunizmu mieli przede wszystkim na myśli środki produkcji, czyli fabryki oraz firmy. Ich zdaniem, własność prywatna jest źródłem nierówności i dlatego w państwach, które próbowały wcielić w życie ten system własność prywatna oraz prywatna działalność gospodarcza były zakazane. Tym samym, cała aktywność ekonomiczna była w rękach rządu, który podejmował decyzje gospodarcze centralnie. Państwem, które w największym stopniu próbowało wcielić w życie ten system był Związek Radziecki. Ten eksperyment społeczny, bo tak może nazwać ten proces, trwał tam ponad 80 lat. W tym czasie obywatele nie mieli prawa prowadzić prywatnej działalności gospodarczej. Kosztem małych prywatnych gospodarstw powstawały ogromne gospodarstwa państwowe, a właścicielami fabryk byli robotnicy. Oczywiście jest to tylko teoretyczna strona tego eksperymentu.

W praktyce komunizm w wydaniu radzieckim się nie powiódł i przyniósł więcej złych niż dobrych rzeczy. Ten eksperyment społeczny nie powiódł się i nauczył ludzkość, że często dobre chęci naprawienia świata prowadzą do jeszcze gorszych sytuacji niż te, z którymi próbowano pierwotnie walczyć. W chwili obecnej nikt już nie myśli o powrocie do komunizmu i każdy uważa, że ten system jest przegrany i nie ma do niego powrotu.

11 KOMENTARZE

  1. 813306 203403Right after study a couple of with the content material inside your site now, we genuinely such as your technique of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and will also be checking back soon. Pls look at my web-site likewise and make me aware what you believe. 369345

  2. Oncology Zhao SG, Chang SL, Spratt DE, Erho N, Yu M, Ashab HA, Alshalalfa M, Speers C, Tomlins SA, Davicioni E, Dicker AP, Carroll PR, Cooperberg MR, Freedland SJ, Karnes RJ, Ross AE, Schaeffer EM, Den RB, Nguyen PL, Feng FY 2016 Nov; 17 11 1612 1620 legit cialis online Effect of avitaminosis A and hypervitaminosis A on urinary bladder carcinogenicity of N 4 5 Nitro 2 furyl 2 thiazolyl formamide

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here