Nawet, jeśli ktoś nie ma dużej wiedzy czy doświadczenia w kwestiach związanych z żeglarstwem, z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że do produkcji łodzi wykorzystuje się bardzo różnorodne materiały, cechujące się odmiennymi właściwościami.
Jako przykład można podać laminat. Jest to materiał, który cieszy się sporą popularnością wśród firm zajmujących się produkcją łodzi i jachtów. Warto w związku z tym omówić, czym dokładnie się on charakteryzuje i co sprawia, że tak dobrze sprawdza się on w przypadku jednostek wodnych. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w dalszej części tego artykułu. Zapraszamy!
Czym wyróżniają się łodzie z laminatu?
Warto w pierwszej kolejności wskazać, że łodzie z laminatu wykorzystywane są w bardzo wielu celach. Mogą one służyć rybakom, ale często stosuje się je również do celów rekreacyjnych. Co więcej, na takie właśnie łodzie stawiają w licznych przypadkach Straż Pożarna, policja i inne tego typu instytucje, które prowadzą na wodzie akcje ratunkowe, badawcze czy kontrolne. Tego typu klienci są bardzo wymagający. Cenią sobie bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania łodzi w codziennej pracy.
Dlaczego są one tak uniwersalne i chętnie wykorzystywane w różnorodnych sytuacjach? Dużą zasługę ma w tym ich wytrzymałość. Żywotność i odporność łodzi, nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale też na trudne warunki atmosferyczne, to coś, co cenią sobie zarówno osoby prywatne, jak i wspomniane wcześniej służby. To jednak nie wszystko.
Laminat jest odporny nie tylko na m.in. wilgoć czy mrozy, ale też nie jest dla niego problemem promieniowanie ultrafioletowe. Łodzie z niego wykonane nie korodują, co jest bardzo istotne, ponieważ korodowanie nie tylko sprawia, że łódź źle wygląda, ale też obniża jej żywotność. Łodzie z laminatu konserwuje się specjalnie do tego celu dedykowanymi farbami. Procedura malowania jest prosta i nie sprawia problemów osobom posiadającym jakąkolwiek wiedzę techniczną i zamiłowanie do majsterkowania.
Dzięki tym kwestiom możliwe jest obniżenie kosztów eksploatacji (nie trzeba bowiem ponosić wydatków związanych z konserwacją łodzi) i przedłużenie czasu użytkowania poszczególnych jednostek.
Łodzie wykonane z laminatu można dowolnie dostosować
Warto wiedzieć, że łodzie wykonane z laminatu mogą być dostosowywane na różne sposoby, tak, aby spełniały wymagania danej osoby lub instytucji. Przede wszystkim ich długość nie jest odgórnie ustalona – producent może oferować produkcję łodzi o długości na przykład od 4 do 10 metrów, więc ostateczny wybór będzie należał do kupującego. Jeśli chodzi o moc, to taka łódź może mieć jeden silnik, lub też kilka, w zależności od preferencji nabywcy.
W przypadku, gdy producent zastosował najwyższej jakości materiały i jest rzetelny oraz wiarygodny, można spodziewać się, że łodzie stworzone z tego materiału będą charakteryzowały się wysokim poziomem bezpieczeństwa. W jego podwyższaniu pomagają również takie dodatki, jak choćby antypoślizgowa powierzchnia zastosowana na pokładzie. Dodatkowo profesjonalne oświetlenie zapewnia komfort pływania po zmroku.