Organizacja czasu w przedszkolu i żłobku

30
822
Organizacja czasu w przedszkolu i żłobku

Żłobki podobnie jak i przedszkola mają przygotować dziecko na kolejne lata jego życia. Jedne są jednak skierowane do tych najmniejszych dzieci drugie z kolei do tych nieco starszych. Ważne jest w obu jednak przypadkach wiele kwestii, które z jednej strony zapewnią bezpieczny i spokojny dzień z drugiej zaś pozwolą na nabycie umiejętności oraz wiedzy tak by każdy podopieczny stawał się zarówno mądrzejszy jak i bardziej samodzielny.

Dzieci najczęściej jeszcze nie mają wyuczonego nawyku systematyczności oraz nauki. Lepiej wychodzi im zabawa z kolegami. To między innymi ta kwestia jest od dawna skutecznie wykorzystywana w praktyce do tego by dzieci rozwijały się i uczyły. Życie w przedszkolu oraz w żłobku nie może być więc nudne a jednocześnie nie może być zbyt intensywne. Dlatego też warto zwracać uwagę na plan dnia, tygodnia oraz miesiąca.

Dobrze zorganizowany i dostosowany wiekowo do każdego dziecka zapewnia zarówno czas na zabawę, naukę jak również na organizowanie imprez oraz spotkań okolicznościowych. Można tu wyminie zarówno różnego rodzaju świąteczne spotkania (Wielkanocne, Bożonarodzeniowe), jak i Dzień Babci, Dzień Dziadka czy Dzień Mamy i Ojca. Jest to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju teatrzyków i występów, które będą wymagały nauki wierszyków, piosenkę oraz przebrania się w rozmaite stroje. Dzięki temu dziecko bawi się i rozwija jednocześnie. Warto też zwrócić uwagę na to, że coraz częściej już na tak wczesnym etapie wprowadza się podstawy języka obcego, głównie angielskiego. W dzisiejszym świecie gdzie naciska się również na umiejętności językowe, jego podstawy wprowadzane w formie zabawy również są pozytywnym aspektem. Dotyczy to nie tylko przedszkoli ale również coraz częściej i żłobków.

Program takich miejsc jest często bardzo szeroki i obok nauki związanej z poznawaniem literek, cyfr rozwija się i inne zdolności również manualne. Samodzielne jedzenie, posługiwanie się codziennymi przedmiotami uczy samodzielności. Dodatkowo każde takie miejsce serwuje smaczne, zdrowe posiłki, które mając atrakcyjny wygląd smakują każdemu dziecku. Jeżeli pojawi się niejadek bądź podopieczny, który nie chce leżakować to bez obaw najczęściej można liczyć na dużą elastyczność w tym względzie.

30 KOMENTARZE

  1. Howdy would you mind letting me know which web host you’re using? I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good hosting provider at a honest price? Many thanks, I appreciate it!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here