Porządek w mieście to zadanie samorządu

0
193
Porządek w mieście to zadanie samorządu

Dbanie o porządek i ład w mieście to jedno z zadań samorządu. Władze poszczególnych miast i gmin są zobowiązani ustawowego do tego, aby w mieście było czysto. Jeżeli mówimy o dużych i średnich miastach to tam powołane są specjalne jednostki, których zadaniem jest dobre zapewnienie realizacji tych zadań samorządowych. 
Czy to zadanie jest dobrze spełniane. To pozostaje do oceny poszczególnych mieszkańców. Zapewne w różnych miastach ta sytuacja jest różna, warto pamiętać, że nie wszystko też zależy od gminy i władz poszczególnych miast. One są zobowiązane do rozpisania przetargu na wykonywanie tego typu usług, a jak jest z przetargami wszyscy doskonale wiemy. Tutaj króluje najniższa cena, a ta najniższa cena często nie wiąże się bezpośrednio z jakością.

Warto pamiętać, że zapewnienie utrzymania i porządku w mieście to nie tylko popularne sprzątanie śmieci z ulicy i zamiatanie piachu. To także osłony drzew, czy dbanie o ogrodzenia miejskie. Te wszystkie kompetencje leżą po stronie firmy wyłonionej w przetargu. Ogrodzenia miejskie muszą być zadbane, czyszczone i odnawiane. Z kolei, aby drzewostan był dobrze utrzymywany niezbędne są osłony drzew.

Jest jeszcze jedna bardzo ważna, choć nieco drażliwa kwestia. Chodzi o pojemniki na odchody zwierzęce. Oczywiście chodzi o to aby pojemniki na odchody zwierzęce były używane. To, że stoją to jest oczywiste. Inną sprawą jest czy my z nich korzystamy i jak to robimy. Nie wystarczy, że pojemniki na odchody zwierzęce będą stać. Osoby, które mają psy muszą zacząć z nich korzystać i używać z właściwym sobie przeznaczeniem.

Jak widać kwestia zapewnienia porządku jest sprawą bardzo złożoną. Nasze doświadczenia pokazują, że nie każda gmina potrafiła sobie z tym poradzić. Miejmy nadzieję, że z roku na rok będzie z tym lepiej i więcej miast będzie sobie z tym radzić. Oceniając postawę pamiętajmy, że jest to problem bardzo złożony i nawet gdy osłony drzew będą funkcjonować, pojemniki na odchody zwierzęce będą stały na mieście, a ogrodzenia miejskie będą w dobrym stanie to dzięki działalności ludzkiej szybko może się to zmienić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here