Oprogramowanie komputerowe

11
467

Programy komputerowe są esencją dzisiejszego świata. Jak wielka siła tkwi w informatyce możemy przekonać się niemal na każdym kroku. Sterowanie ruchem pociągów, sygnalizacji świetlnej w dużych aglomeracjach miejskich. Ale także w całkiem przyziemnych sprawach programy komputerowe odgrywają dużą rolę. Kto z nas nie spróbował choć raz pobawić się programem graficznym przy obróbce zdjęć. Retuszowanie, wycinanie, zmienianie kolorystyki oraz inne funkcje sprawiają, że każdy z nas może być mistrzem fotografii. Obróbka zdjęć to dobry przykład wykorzystania programu komputerowego w życiu codziennym. Tworzenie albumów rodzinnych nie jest już uzależnione od tego ile ma się wolnych klatek na błonie fotograficznej i czy ma się dodatkowy film lecz od tego ile ma się miejsca na karcie pamięci i czy ewentualnie ma się dodatkową pamięć. Robienie zdjęć w dzisiejszych czasach nie jest zajęciem dla wąskiej grupy posiadaczy aparatów fotograficznych.

Obecnie niemal każdy telefon komórkowy posiada wbudowany (lepszy, gorszy) aparat fotograficzny. Samo robienie zdjęć również stało się łatwiejsze. Nie ma potrzeby martwienia się o różne parametry. Wszystkie niedoskonałości możemy zlikwidować przy pomocy programów komputerowych do obróbki zdjęć. Innym rodzajem oprogramowania komputerowego są przeglądarki internetowe. Aplikacje te przenoszą nas w całkiem inny wymiar. Pozwalają nam rozrywkę, zdobywanie wiedzy, komunikację. Coraz częściej dokonujemy zakupów przez Internet korzystając ze sklepów internetowych. Płacąc za zakupy przelewem dokonywanym przez Internet, w internetowym banku. Widzimy, że obok świata rzeczywistego tworzy się świat wirtualny, cyfrowy. Światem tym rządzą programy komputerowe, które są łącznikiem pomiędzy światami. Dzięki nim istnieje możliwość komunikacji dwustronnej. Mają one ogromny wpływ na świat rzeczywisty jak i również wirtualny.

Największym osiągnięciem w dziedzinie programów komputerowych to sieć Internet. Internet dziś to coś co pozwala rozwiązać wiele problemów. Można powiedzieć, że Internet to dobrodziejstwo, niestety należy mieć tą świadomość, że Internet to również zagrożenie. Jak wszystko co zostało stworzone przez człowieka, programy komputerowe również posiadają wady (błędy). Błędy te wykorzystywane są przez innych w różnych celach. Czasem są to niewinne żarty, czasem tragiczne rzeczy. W świecie cyfrowym podobnie jak w tym rzeczywistym ciągle trwa walka z tymi, którzy czyhają by zrobić komuś krzywdę. Nieustanna walka ma jednak korzystny wpływ na programy komputerowe.

W efekcie tej wojny otrzymujemy coraz lepsze i bezpieczniejsze programy. Najlepszym tego przykładem są przeglądarki internetowe, które jeszcze nie dawno potrafiły przetwarzać tekst i niewyszukaną grafikę. Dziś przeglądarka to swoisty kombajn, który daje nam możliwość czytania tekstu, jak również korzystania z innych multimediów. Wbudowane odtwarzacze pozwalają nam odsłuchiwać audycje stacji radiowych czy programów telewizyjnych. W łatwy sposób możemy sobie sami stworzyć galerię zdjęć i pochwalić się nią światu.

11 KOMENTARZE

Comments are closed.