Historia Barcelony

13
451

Pierwsze osiedla ludzkie w Barcelonie sięgają czasów neolitu. Samo miasto zostało założone przez Rzymian, którzy utworzyli kolonię o nazwie Barcino pod koniec I wieku p.n.e. Kolonia miała kilka tysięcy mieszkańców i była ograniczona murem obronnym, którego pozostałości można jeszcze zobaczyć na starym mieście.
Przez ponad 200 lat, Barcelona była pod panowaniem muzułmanów, a po podboju chrześcijańskim, stała się imperium Karolingów i jedną z głównych siedzib sądu Korony Aragonii. Owocny okres średniowieczny Barcelony ugruntował jej pozycję jako centrum gospodarcze i polityczne w zachodniej części Morza Śródziemnego. Dzielnica Gotycka miasta świadczy o świetności jaką cieszyło się miasto od XIII do XV wieku.

Od XV do XVIII wieku rozpoczął się okres upadku Barcelony, która walczyła, aby utrzymać swoją niezależność gospodarczą i polityczną. Walka ta zakończyła się w 1714, kiedy to na miasto spadły wojska Bourbonów i Katalończycy oraz prawa Katalończyków zostały stłumione.
Okres ożywienia kulturalnego rozpoczął się w połowie XIX wieku wraz z rozwojem przemysłu włókienniczego. W tym okresie, który był znany jako Renaixença, kataloński odzyskał znaczenie jako język literacki.

XX wiek zapoczątkował powszechną odnowę miasta w całej Barcelonie, zakończoną w swojej flagowej dzielnicy Eixample, która prezentuje jedne z najbardziej charakterystycznych w Barcelonie budynków katalońskiego stylu secesyjnego lub modernistycznego. Do dziś nieruchomości Hiszpania oferująca w tym regionie, stanowi niezwykle atrakcyjną propozycję i prestiżową lokalizację. Katalończyk Antoni Gaudí, jeden z najwybitniejszych architektów, zaprojektował budynki, takie jak Casa Mila (znana jako La Pedrera), Casa Batlló i kościół Sagrada Familia, które stały się słynnymi na cały świat zabytkami.

Wolności osiągnięte w tym okresie zostały poważnie ograniczone w czasie wojny domowej w 1936 i późniejszej dyktatury. Z przywróceniem demokracji w 1978 roku, społeczeństwo Barcelony odzyskało swoją siłę ekonomiczną i został przywrócony jego język kataloński. Goszczenie przez miasto Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku dało nowy impuls potencjałowi Barcelony, która potwierdziła swój status głównej metropolii.

13 KOMENTARZE

Comments are closed.