Popatrzmy od wewnątrz – rezonans magnetyczny

12
1024

Rezonas magnetyczny umożliwia głębokie wejrzenie w wnętrze ludzkiego ciała. Pozwala on w sposób zupełnie bezpieczny zobrazować chorobowo zmienione miejsce. Rezonans jest na tyle bezpieczny, że można go stosować u dzieci. W czasie badania pacjent jest umieszczany w polu magnetycznym o wysokim namagnesowaniu przez, które przepuszczane są o różnej częstotliwości fale radiowe.

Kiedyś aby zajrzeć do wnętrza organizmu trzeba było używać szkodliwego promieniowania rentgenowskiego. Teraz można to robić w bezpieczny sposób. Obraz jaki otrzymuje się w tym badaniu jest dokładny co do milimetra. Często aby uzyskać lepszą jakość pacjentowi robi się rezonans magnetyczny z kontrastem. Pozwala to na wyszczególnienie kolorem badanych struktur.

Kontrast może zawierać różne substancje. W zależności od badanego narządu można użyć gadolinu, dysprozu , żelaza lub manganu. Powodują one, że badana tkanka będzie na tle innych jaśniejsza bądź ciemniejsza. Kontrast nie powoduje reakcji alergicznych jednak czasami mogą pojawić się działania niepożądane. Chcąc znaleźć odpowiedni ośrodek zdrowia, w którym wykonywany jest rezonans magnetyczny najłatwiej można znaleźć go w internecie. Wpisując frazę w wyszukiwarce jak na przykład gdzie rezonans adres, wyświetlą się poszukiwane przez nas miejsca wraz z niezbędnym numerem do rejestracji telefonicznej.

12 KOMENTARZE

Comments are closed.