Żywienie koni – czym karmić konie? 

49
329
musli dla koni

Konie to zwierzęta, które charakteryzują się bardzo specyficznym i wrażliwym układem pokarmowym. Odpowiednie żywienie koni ma wpływ nie tylko na ich stan fizyczny, ale także psychiczny. Z tego względu ważne jest, żeby trzymać się zasad oraz dbać o jakość dostarczanego koniom pożywienia. Czym karmić konie? Zobacz, jak wygląda prawidłowe żywienie koni

Woda, jako podstawa 

Czy wiesz, że dorosły koń wypija dziennie od 30 do 70 litrów wody? Jest to bardzo ważny element diety tych zwierząt. Oczywiście zapotrzebowanie jest zależne od wieku konia, jego aktywności, masy ciała, czy stanu zdrowia. Chcąc jednak prawidłowo zadbać o konia, musimy zapewnić mu stały dostęp do czystej wody. Jeśli nie mamy możliwości doprowadzenia stałego dostępu, to musimy pamiętać o pojeniu konia dwa razy dziennie przed każdym posiłkiem. Natomiast latem nawet do pięciu razy dziennie. 

Zimą należy dodatkowo zwrócić uwagę, czy koń faktycznie wypił odpowiednią ilość wody. Zwierzęta te nie lubią zimnej wody i zimą czasem unikają picia. To z kolei może doprowadzić do odwodnienia oraz zatrzymywania się treści w jelitach. 

Żywienie koni, czyli mało i często – kiedy podawać musli dla koni

Żołądek konia jest stosunkowo mały, w porównaniu do całego układu trawiennego zwierzęcia oraz jego masy ciała. Z tego względu konie nie powinny przyjmować dużych porcji paszy treściwej. Kiedy w żołądku konia znajdzie się za dużo pożywienia, organizm zwierzęcia trawi bardzo pobieżnie, a resztki jedzenia zalegają w żołądku. Jest to niebezpieczne dla zdrowia konia. Dlatego też koniom podaje się małe porcje paszy treściwej – nie więcej niż dwa kilogramy na jeden posiłek dla dużego konia. Według ekspertów od żywienia koni, paszę treściwą, na przykład musli dla koni, powinniśmy  podawać trzy razy dziennie. 

Drugą kwestią jest pasza objętościowa, czyli siano lub trawa. Do tej koń powinien mieć stały dostęp. Czas jedzenia koni w ciągu doby może wynosić nawet 16 godzin . To właśnie trawa lub siano przede wszystkim wypełniają żołądki koni. Co ważne, konie bardzo lubią stały tryb życia. Monotonia jest jak najbardziej wskazana. Dlatego żywienie koni powinno odbywać się zawsze o tej samej porze. W innym przypadku zwierzę może czuć się sfrustrowane. 

Kiedy karmić konia? 

Jak już wiemy, konie lubią regularny tryb życia. I do niego trzeba dostosować całą resztę. Kiedy powinno karmić się konie? Koni nie wolno karmić zaraz przed i po treningu. Treściwy posiłek możemy zaplanować za to na około 3 godziny przed wysiłkiem fizycznym oraz godzinę po treningu. Koń po wysiłku musi do końca uspokoić oddech i dopiero wtedy możemy przystąpić do karmienia zwierzęcia. 

49 KOMENTARZE

  1. what is lasix medicine viagra abilify cold turkey It would appear that none of the EU red lines, spelt out unequivocally at the time of granting the stop the clock derogation suspension, will be met by the outcome, John Hanlon, secretary general of the European Low Fares Airline Association, told Reuters

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here